Nu drar vi i gång höstens träningsverksamhet! Vi startar med att själva arrangera en motionsorientering vid Klockaregården den 20/8 Samling kl. 18.00
Tema: förlänga och förenkla
Linda håller en teknikgenomgång kl. 18.00 för alla som vill vara med.
Torsdag 27/8 kör vi vår traditionella mossfotboll/lek – en härlig träning där ingen går ren från mossen!
Därefter fortsätter vi med träningar varje torsdag, och för den som vill finns även möjligheter att träna många tisdagar.
Måndagar: Styrka vid Klockaregården kl. 18.00–19.00 – ett pass som passar alla.
I september startar inomhusintervallerna i Ryahallen igen:
Fredagar kl. 17.00–18.00
Härlig gemenskap tillsammans med andra klubbar!
Missa inte att vi arrangerar tävling den 12/9, alla under 16 år får delta och övriga aktiva och föräldrar ser vi gärna att hjälpa till som funktionärer. Allt från att sätta ut kontroller till att grilla, stå i kiosk och hjälpa till att bygga och riva arena.
Som vanligt hittar ni alla tävlingar i Eventor – och där anmäler ni er till tävlingar. Ni är alltid välkomna att höra av er om ni behöver hjälp eller har frågor
Välkomna till en ny säsong!
Linda 0703615380, [email protected]
Septembers banor finns nu i brevlådan
Nu startar vi höstens med ”Månadens orienteringsbana”
Varje månad kommer det finnas banor i olika svårighetsgrader, perfekt för både nybörjare och mer erfarna.
Kartor finns i brevlådan vid utegymmet vid Klockaregården (8 st av varje).
Låna en karta, ge dig ut och hitta kontrollerna och lämna gärna tillbaka kartan så fler kan ta del av upplevelsen.
Vid kontrollerna sitter (nya) stolpar med nummer.
Har du frågor?
Kontakta Olof (banläggare och initiativtagare), [email protected]
Välkommen ut i skogen – hitta glädjen i orientering!